AnaSayfa > Güncel > HALK OTOBÜSLERİ ÇOK DERTLİ..

HALK OTOBÜSLERİ ÇOK DERTLİ..

Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi, yayınladıkları ortak basın bildirisi İle dertlerini dile getirirken, başta ücretsiz yolcu taşıma olmak üzere yakıt zammı ve KDV’den şikayetlerini dile getirdiler.

07.Aralık.2017 Perşembe 16:54
A A

 

Kdz. Ereğli Halk Otobüsleri, kasım ayında 130 bin ücretsiz yolcu taşıdıklarını ve bu duruma şoför esnafının isyan ettiğine dikkat çekerken, ortak dertlerini şöyle anlattılar:

AYLIK 1200 KİŞİ ÜCETSİZ

Son zamanlarda, sürekli olarak mazota gelen zamlar ve her geçen gün artan ücretsiz yolcu sayıları, şoför esnafını zor durumda bırakmaktadır. Devletin bu konuda acil önlem alma gerekliliği ise sürekli dile getirilmektedir. Devletin gelir desteği ödemesi, araç başına aylık 300 ücretsiz yolcuya karşılık gelmektedir.

Oysa Kdz. Ereğli’de araç başına aylık ortalama 1200 ücretsiz yolcu taşınmaktadır. Bu durumda gelir desteğinin yeterli olmadığı açıkça ortadadır. (Kent Kart sistemi üzerinden net ve doğru biniş sayıları görülebilmektedir.)

 

ENGELLİ ORANI DEĞİŞTİRİLDİ

Elbette yaşlılara ve engellilere saygı duymaktayız ve elbet bizler de yaşlanacağız. Ayrıca hepimiz bir engelli adayıyız. Fakat devletin, üzerindeki bu yükü paylaşma konusunda esnafı yalnız bırakması da üzücü bir durumdur.

Aynı zamanda engelli raporu oranları yüzde 40'tan yüzde 70'e çıkartılması da ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü anlaşılmaktadır ki küçük rahatsızlıklara bile bu oran verilmektedir. Bu hak, fiziksel ve zihinsel engellilerimizin hakkıdır. Fakat ortopedik rahatsızlığı bulunmayan şeker hastalarına ve kalp rahatsızlığı olanlara da rapor verilmektedir.

KDV ORANLARI YÜKSEK

Çilek Özel Halk Otobüsleri, kendi öz sermayesiyle tekerini döndürmekte, vergisini devlete tam olarak ödemektedir. Bizim düşüncemiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 65 yaş ve engelli yasasını tekrardan gözden geçirmesi ve iyileştirme yapması gerektiği yönündedir.

 

Devletin bize mazotu indirimli vermesi veya Maliye Bakanlığı'nın, özel halk otobüsü konusunda vergi oranlarında KDV indirimine gitmesi, bu zararı giderebilecektir. Örneğin, öğrenci servisleri yüzde 8 KDV üzerinden vergilendirilmektedir. Özel halk otobüsleri de öğrenci taşımaktadır fakat yüzde 18 dilimi üzerinden vergilendirilmektedir.

Bu tür eksikliklerin giderilmesi, toplu taşıma esnafını rahatlatacaktır. Bu iyileştirmelerin yapılmaması durumunda ise toplu taşıma hizmeti durma noktasına gelecektir.

 

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu kategorideki diğer haberler

Köşe Yazarları

Videolu Haberler

Foto Galeri

  DÖVİZ KURLARI

Dolar   Euro
Alış Satış Değişim   Alış Satış Değişim
0 0 0   0 0 0

Hava Durumu