AnaSayfa > Güncel > EREĞLİ'DE, MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

EREĞLİ'DE, MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

19 Ekim muhtarlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı'nda resmi tören düzenlendi. İlçe protokolü ve muhtarlar günlerini birlikte kutladı.

19.Ekim.2020 Pazartesi 15:15
A A

Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim günü kutlanan Muhtar Günü’ne ilişkin, yurtta olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de tören gerçekleştirildi. Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Asarlı Köyü Muhtarı Cemile Durmuş ve Akarca Mahallesi Muhtarı İlknur Güneri Tekin ile birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada, göndere Türk Bayrağı çekildi.

Törene, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, yönetimi, köy ve mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri ERDEMİR İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa, ERDEMİR Kurumsal İletişim Yöneticilerinden Pınar Elmas Adalı ve çeşitli dernek temsilcileri katıldı.

Dernek Başkanı Şükrü Kılıç, açılış konuşmasında, Covid19 hastalığı ve pandemi sürecinde verdikleri mücadeleyi anlatarak, “bugünün Muhtarlar Günü ilan edilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyorum. Geçmiş yıllarda bir aile gibi iç içe kutladığımız bugünümüzü, üzülerek sosyal mesafe çerçevesinde kutluyoruz. Ancak coşkumuz ve birlikteliğimiz her zaman aynı olacaktır. Covid19 hastalığı ile mücadele içindeyiz. Bu mücadelede birlik olup, el ele verip çalışmalarını ve üzerlerine düşen görevlerini özveri ile yerine getiren tüm muhtarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

POSBIYIK: BÜROKRASİYİ TAKILMADAN RAHATLIKLA İŞLERİNİ GÖREBİLİYORLAR
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da, hizmetlerin aksamaması için muhtar ile belediye birimleri arasında bürokratik işlemleri ortadan kaldırdıkların söyledi. Posbıyık, şöyle dedi:
“Çok değerli mesai arkadaşlarım muhtarlarım;
Ereğli’mizin ve köylerimizin gelişmesi, çalışmalarımızın düzenli yürümesi için birlikte mücadele ettiğimiz değerli muhtar arkadaşlarımı sevgi, barış, dostluk duygularımla selamlıyorum. Muhtarlar Günü’nüzü yürekten kutluyorum.
1971 yılından itibaren bu çalışmaların içerisindeyim. Çok değerli muhtar arkadaşlarımla birlikte çaba gösterdik. Bugün aramızda olmayan çok değerli muhtarlarımızı rahmetle, minnetle anıyorum. Ereğli’ye ve köylere yaptıkları çok değerli hizmetlerle gözümüzde ve gönlümüzde büyüyen muhtarlarımızı hürmetle bir kez daha anmak istiyorum.
Muhtarlar bizim her şeyimiz; elimiz, ayağımız. Siyasi partilerin de öyle, belediye başkanlarının da öyle… Çünkü, onlar vasıtasıyla sorunlara ulaşıp çözüm üretiyoruz. Bugüne kadar muhtarlarımızla hep iyi diyaloglarla güzel işler yaptık.
Belediyecilikte devrim niteliğinde bir uygulamayla bürokrasiyi ortadan kaldırdık ve doğrudan onların taleplerini mühendislerimize, müdürlerimize, başkan yardımcılarımıza iletip halletmeleri için aradan çekildik. Hızlı bir sonuç alınsın diye… Bugün her muhtar Belediyeye gelip talebini söyleyip hangi müdürle işi varsa bürokrasiye takılmadan rahatlıkla işlerini görebiliyor. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Muhtarlarımızdan aldığımız teşekkür de bu mutluluğumuzu perçinliyor.
Muhtarlarımız demokrasimizin, Cumhuriyetimizin de temel taşları. Onlar Cumhuriyetin direkleri. Bu yönden de muhtarlarımızı çok önemsiyoruz. Ben Kaymakamımız huzurunda muhtarlarımızın gününü yürekten kutluyorum, sağlık ve mutluluklar diliyorum.
Hep birlikte el ele vermek suretiyle siyasi partilerimizle birlikte inşallah Ereğli’ye güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz.”

ÇORUMLUOĞLU, KÖYLERDE ARTAN VAKA SAYILARINI HATIRLATTI!
Konuşmasının odağına Covid19’u koyan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ise şu sözlerle konuştu:
“Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın İçişleri Bakanımızın son zamanlarda muhtarlık müessesesine vermiş oldukları ehemmiyeti gördükçe mutlu oluyorum. Öyle ki, Külliye makamında muhtarlarımızın çoğu ağırlandı. Zaman zaman yurtdışı programları ile de en azından emekleri, bir nispet de olsa karşılığı yapılmaya çalışıldı. İçişleri Bakanlığımız da, her genelgede, bizim muhtarlar ve vatandaşlarımız ile hemhal olmamızı, toplantılar yapmamızı, köylerde bir araya gelmemizi bize sıkı sıkı tembihliyor. Bizde buna, mümkün olduğu kadar uymaya çalışıyoruz. Muhtarlık müessesesi, demokrasimizin gelişmesi anlamında da son derece önemlidir. Çünkü biz muhtarlarımızı, devlet ve vatandaş arasında bir aracı olarak görüyoruz. Burada da iki yılı aşkın zamandır büyük bir mutlulukla müşahede ediyorum ki; merkez ve köy muhtarımız, bu görevleri layığı ile yerine getiriyorlar. Çünkü vatandaşlarımızın talepleri arttı. Eskiden elektrik kesilir, köy yolu kapanırdı; 3-4 gün elektriğin ve yolun açılmadığı zamanları hatırlarım. Şimdi ise bir akşam elektrik kesildiğinde, telefonumuz mesajlar, sosyal medyadan anında ‘bizim suyumuz niye yok? Elektriğimiz niye yok? Yolumuz neden kapalı?’ diye vatandaşımızdan talep geliyor.

AŞI MESELESİ!
Covid meselesi hepiniz malumudur. Ne yazık ki mesela halen devam ediyor. Bu Ereğli’de, köylerimizde, Zonguldak’ta, Türkiye’de ve Dünya’da devem ediyor. Bizim de mücadelemiz devam ediyor. Sağlık, emniyet ve jandarma personellerimizi, tüm müdürlerimizi tebrik ediyorum. Bu kadar vakaya, bu kadar geniş alana rağmen; ilk günkü aşkla, heyecanla bu vesilenin üzerine gidiyorlar. Ama bizim beklediğimiz, vakaların daha fazla artmaması, ölümlerin artmaması için vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın da bize destek olması yönündedir. Son zamanlarda ‘aşı gelecek’ diye yanlış bir algıyı duyuyorum. Ama aşının ne zaman geleceği ile ilgili elimizde net bir gün yok. O aşı, en son noktaya ulaşıncaya kadar biz bu meselenin üzerine gitmeliyiz, dikkat etmeliyiz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına da özellikle dikkat etmeliyiz. Köylerimizde, özellikle geçmiş dönemlerde çok fazla vaka almıyorduk. Ama son dönemlerde üzülerek belirteyim ki basit sebepler yüzünden; artık izin vermiyoruz ama kaçak bir şekilde düğün yapmaya çalışıyorlar. Kaçak bir şekilde mevlit yapmaya çalışıyorlar. Ve cenazelerden mütevellit vakalarda bir artış görüyoruz. Arzu ediyorum ki, hiç birimiz üzülmesin, köylerimiz üzülmesin, bir üzülmeyelim. Hiçbirimizin en ufak bir sağlık sorunu olmadan bu vakayı atlatacağız.”

Törenin sonunda ise hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler