AnaSayfa > Ekonomi > İŞCİLER EYLEMDE, BAŞKANLAR SİYASETTE!..

İŞCİLER EYLEMDE, BAŞKANLAR SİYASETTE!..

ERDEMİR Liman Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçiler, kendilerine seçimden önce verilen kadro sözü başta olmak üzere ihaleyi yeni alan firmadan istedikleri parayı alamadıkları gerekçesi ile iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

03.Haziran.2014 Salı 15:21
A A

ERDEMİR Liman İşletme Müdürlüğü'nde hareketli saatler yaşanıyor. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 60 işçi, liman işletmesini alan yeni firma ile maaş konusunda anlaşmak için masaya oturdu. 10 yıldır çalıştıkları iş yerinde kendilerine seçimden önce verilen kadro sözünün tutulmaması ve işlerinin ağır olmasından dolayı maaşlarına zam istedi.

İstenen zammın verilmemesinin ardından işe çıkmayan işçiler, iş verenlerle uzun süren görüşmede de bir sonuca varamadı. Toplu olarak işi bıraktıktan sonra minibüs ve kapalı kasa kamyonet ile fabrika dışına çıkarılan işçiler 'işçiyiz haklıyız, kazanacağız', 'vur, vur inlesin, Erdemir dinlesin', 'vur vur inlesin sendika dinlesin', 'işçi burada Sendika nerede?' sloganları attı.

"SEÇİMDEN ÖNCE KADRO SÖZÜ VERİLDİ, BİZDEN DESTEK İSTENDİ"

Slogan atan işçiler daha sonra oturma eylemine başladı. İşçi arkadaşları adına konuşan Ali Kurt, seçimlerden önce kendilerine kadro sözü verildiğini, ancak seçimden hemen sonra liman işletme firmasının Apar Topar değiştirildiğini söyledi. Kurt, açıklamasında "Mağdur durumda olmamızın nedeni bizler ERDEMİR'de gelecek için umudumuz için personellik için asgari ücrete taşeron olarak çalışmaya razı olduk. Sırf personel olmak için direndik. Seçimlerde de bizlere vaat verdiler. Dediler ki 'ERDEMİR' de taşeron işçisi için komisyon kuracağız. Taşeron işçisi kalmayacak' dediler. Bizler de destek verdik, vermedik değil. Bize söz verildi, bizler de söz verdik. Hepimiz verdik. Ama bu sözler yerine getirilmedi. Seçim sonrasında hemen alelacele limanı ihaleye çıkardılar. Ocak ayından bu yana çalışmalar vardı. Bugün bu limanı yeni firmaya devrediyorlar. Yeni firma bizlerle görüşme yapmadı. Evrakları hazırlamamız istendi. Ancak bizim 50'ye yakın arkadaşımız işe alınmadılar. İşsiz kaldılar. Bizim şu andaki mücadelemiz o arkadaşlarımızın tekrar işe alınması. Bizlere asgari ücretin üzerinde hak ettiğimiz ve bizim emeğimiz olan maaşı almak. Bizim mücadelemiz burada budur." dedi.

Kurt, ayrıca kendilerinden ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporunu istediklerini, rapora rağmen asgari ücret verileceğini söylediği konuşmasında, "Olayın komik tarafı, bizden 'Çok ağır işte çalışabilir raporu' istediler. Madem biz çok ağır işte çalışacak isek... Bakın çok ağır ve tehlikeli işler. Bu rapor, bizden bu belgeyi istiyorsun, bizi asgari ücrete çalıştırıyorsun. Hastanedekiler de aynı ücrete çalışıyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Liman işletmesi çalışanlarının gece saatlerinde işe gidecek olan arkadaşlarını bekleyeceklerini ve haklarını almak için gerekirse sabaha kadar, hatta günlerce oturma eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Bazı işçiler de "Küçük bir maaş artışını çok gördüler. Ben çocuğumu 40 derece ateşte bırakarak işe geldim. Emeğe saygı bumu?" diyerek tepkilerini dile getirdi.

ÇAKIR VE KARTAL, EYLEM YERİNDE..

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Liman Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçiler, kendilerine seçimden önce verilen kadro sözü başta olmak üzere ihaleyi yeni alan firmadan istedikleri parayı alamadıkları gerekçesi ile iş bırakma eylemi başlattı, eylem dün gece yağan yağmura rağmen devam etti.

 Gece saatlerinde işçileri ziyarete gelen Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, ilçe ve il örgütü başta olmak üzere milletvekilleri ile birlikte işçilerin yanında olduğunu söyledi. Yerel seçimler öncesinde bir çok kişinin iş vaadi ile kandırılacağını söylediklerini kaydeden Kartal açıklamasında "Valla keşke biz haklı çıkmasaydık. Ama bu saatten sonra bunları söylemenin bir anlamı yok. Türkiye' de ki işçi arkadaşlarımızın sadece Erdemir'de çalışan arkadaşlarımızın sorunu değil. İşte Soma her şeyin üzerine tuz biber ektiği yaldızların döküldüğü, 12 yıldan bu yana Türkiye'ye dayatılan bu taşeron sisteminin yaldızlarının döküldüğü gerçeklerin ortaya bir durum oldu. Maalesef. 301 arkadaşımız, madenci arkadaşımız orada vefat etti. Onun başka bir örneğini Taşeron güvensizliğini ve küçük bir örneğini burada yaşıyoruz şu anda." dedi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır'da işçilerin ziyaretine geldi. İşçilerin, "Verilen sözler nerede? Bize destek verin, bize oy verin taşeronluktan geçiş yapacaksınız. Ama nerede." diyerek tepki göstermesine AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, "Kim verdiyse vaatleri birlikte sorgulayalım." diye yanıtladı.

Bir diğer işçi de "Belediye seçimlerinde de bize destek verilmesi istendi. Biz olduk. Üzerimize düşeni yaptık" dedi.

 AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır sabah saatlerinde işçilerle buluşarak sorunun çözümü noktasında çalışma yapacaklarını, Erdemir Yönetim Kurulu’nda bulunan Zonguldak Valisi Ali Kaban ve Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan’dan randevu alıp görüşme yapacağını iletti.

Sabah eylemlerine devam eden işçilerden 4 kişilik grubun şirket yetkilileri ile görüşmek amacıyla AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ile gitti, işçilerin görüşmenin sonucuna göre hareket edecekleri öğrenildi.

İşçilerin eylemi ile ilgili olarak ERDEMİR yetkilileri ise konunun kendilerini bağlayan bir durum olmadığını, liman işletmesini devir alan firmanın hak kaybı olmaksızın kendilerine iş vermesine rağmen işçilerin bunu kabul etmemesinden kaynaklandığını ifade etti.

Alınan son bilgilere göre, işçilerin eylemi halen sürüyor..

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler