AnaSayfa > Güncel > KURTULUŞUN 100. YILI RESMİ TÖRENLERLE KUTLANDI

KURTULUŞUN 100. YILI RESMİ TÖRENLERLE KUTLANDI

Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı resmi törenlerle kutlandı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Kdz. Ereğli’ye Tunalı Hilmi heykeli yaptırıyoruz, kentin en güzel yerine yerleştireceğiz“ dedi. Kaymakam Çorumluoğlu da “Ecdadımıza layık olabilmek için, o zamanki şehitlerimize, o zamanki mücadeleye layık olabilmek için bugün daha fazla çalışmalıyız“ diye konuştu. Kutlamalar Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 100. yıla özel hazırladığı e-sempozyum ile devam edecek.

18.Haziran.2020 Perşembe 14:19
A A

Kdz. Ereğli’nin 18 Haziran 1920’de düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü, gerçekleştirilen törenle kutlandı.
İlçe protokolü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Tören sonunda Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık, günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.
“DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”
Kaymakam Çorumluoğlu konuşmasında kahramanlıkta emeği geçenlere teşekkür ederek şunları söyledi: “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, Ereğli’nin sevgili vatanseverleri, Tunalı Hilmi beyefendi, Nimet Hoca ve burada ismini zikretmediğimiz, o günün mücadelesinde canını ortaya koyan ecdadımızı sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Yıllar önce bu mücadele yapıldı ve bu ülke toprakları bize emanet edildi. O zaman belki işler bugüne göre daha kolaydı. Çünkü o zaman düşman belliydi, nerede, ne zaman ne yapacağı belliydi. Ama şu anda ülkemizin maruz kaldığı sıkıntıları, tehditleri o zamanki kadar net göremiyoruz. Ecdadımıza layık olabilmek için, o zamanki şehitlerimize, o zamanki mücadeleye layık olabilmek için bugün daha fazla çalışmalıyız. Çünkü eğer daha fazla çalışmazsanız, onların emanetine sahip çıkmamış olursunuz. Bu kadar büyük mücadeleyle bize verilmiş olan bu güzel vatan elinizden gitmiş olur. Belki işgal edilmiş olmaz ama sosyal olarak, siyasal olarak, ekonomik olarak elinizden gitmiş olur. Onun için Ereğli’de bize düşen, hazıruna düşen, protokole, çalışma arkadaşlarımıza düşen çok çalışmaktır. Ereğli’mizin gerek Zonguldak, gerek ülkemiz toprakları içinde ne kadar önemli bir yer olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu daha iyi bir noktaya çıkarmak için bizler, bugünün emanetçileri olarak daha fazla çalışacağız, daha fazla üreteceğiz. Ereğli’deki 180 bin nüfusa daha iyi bir Ereğli sunmak için bunları başaracağız.”
POSBIYIK: FRANSIZLAR DA EREĞLİ’DEN GELDİKLERİ GİBİ GİTMİŞLERDİR
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık konuşmasında emperyalistlerin gücünün Ereğli topraklarında yükselen bağımsızlık ateşini söndürmeye yetmediğini belirtti. Kahramanları saygı ve minnetle yad eden Posbıyık, şu ifadeleri kullandı:
“Zonguldak Fransızların işgali altına girmiş, doğal limanı ve zenginlikleriyle bölgede stratejik öneme sahip Ereğlimiz Fransa’nın hedefi haline gelmiştir. Ancak emperyalistlerin gücü bu topraklarda yükselen bağımsızlık ateşini söndürmeye yetmemiş, atalarımız kahramanca mücadele ederek Ereğli’mizi savunmuşlardır. Nasıl İngilizler İstanbul’dan geldikleri gibi gitmişlerse, Fransızlar da Ereğli’den geldikleri gibi gitmişlerdir.
Bu mücadelede öncülük yapan Ankara Hükümetinin temsilcisi olarak bizzat bölgeye gelen Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetinin kurulmasında öncülük yapan Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak’ın ilk milletvekili Tunalı Hilmi Bey’i saygıyla anıyorum.
Rüştiye Öğretmeni Nimet Hoca, Dönemin belediye başkanı Akmanoğlu Raşit gibi önemli isimler milli şuur içindeki ailelerle bir araya gelerek kısa süre içinde Ereğli’de Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetinin kurulmasını sağlamışlardır.
Ereğli’nin Kuvayı Milliye ruhuyla hareket eden kahramanları, bu topraklarda emperyalistlere geçit vermemişlerdir. Kurtuluş mücadelesini başlatan ve bütün Anadolu’yu vatan ve bağımsızlık aşkıyla ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk, Karadeniz Ereğli’nin işgal sürecini de yakından takip etmiş, verdiği direktiflerle bu harekete yön vermiştir.”
-EREĞLİ’YE TUNALI HİLMİ HEYKELİ YAPTIRIYORUZ-
Posbıyık, mücadele kahramanı Tunalı Hilmi’nin heykelini yaptırdıklarını ve Ereğli’nin en güzel yerine dikeceklerini belirterek “Bu önderliği yapan isimlerden biri, ışıklı yollarda, Atatürk ilkeleriyle yürüyen bir insan, Tunalı Hilmi heykelini yaptırmak üzere bir heykeltraşla anlaştık. Şu anda heykelin yapımı devam ediyor. Ereğli’nin en güzel yerine geçmişteki kahramanlarımızı anmak için onun heykelini inşallah yerleştireceğiz” dedi.
KAHRAMANLAR ÇİÇEKLERLE ANILDI
İlçe protokolü daha sonra işgale karşı mücadeleyi başlatan Karadeniz Ereğli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurucularının Atatürk Anıtı arkasında yer alan büstlerine çiçekler bıraktı. Tören, Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından sahile yaptırılan 3 boyutlu “100. Yıl Karadeniz Ereğli” logosu önünde çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler