AnaSayfa > Güncel > BELEDİYE BAŞKANLARINDAN BÜYÜKŞEHİR İDDİALARINA TEPKİ!..

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN BÜYÜKŞEHİR İDDİALARINA TEPKİ!..

Zonguldak'ın Büyükşehir olacağı ve bir çok belde belediyenin kapatılacağı iddiaları, bölgedeki tepkilerin artmasına yol açıyor.. Son olarak kapatılacak belde belediyelerin başkanları verdikleri demeçlerle 'Büyükşehir olmak istemiyoruz" tepkilerini dile getirdiler..

13.Eylül.2017 Çarşamba 13:38
A A

Zonguldak'ta yayın yapan İmza Medya'dan Miraç Aksoy'un haberine göre, açıklamada bulunan 9 belediye başkanı Zonguldak'ın Büyükşehir yapılmasına karşı.

İşte o haber;

Zonguldak Büyükşehir olma yolunda ilerlerken kapatılacak olan Belde Belediyelerinin Başkanlarından konu ile ilgili yorumlarını aldık. Konuşan Belde Başkanları Zonguldak Büyükşehir Belediyesi olursa hizmet ulaştırmakta sorun olacağı için istemiyorlar.

Belde başkanlarının birçoğu başka bir belde ile birleşerek ilçe olmaya sıcak bakarken bazıları ise uzaklık ve coğrafi konum sebebiyle bunun zor olduğunu belirttiler.

Zonguldak Büyükşehir olursa kapatılacak kurumların yeri güçlü bir belediyenin alması gerekiyor. Vatandaşlar Zonguldak Belediyesinin bu işi kaldıramayacağını daha kendi hizmetlerini yapamadığını, büyükşehir olmaya hazır olmadığını belirttiler.

Bakacakkadı Beldesi Belediye Başkanı Sezgin Özdemir, “Büyükşehir’i Zonguldak kaldırır mı bilemem. Biliyorsunuz çok dağınık bir bölge. Büyükşehirin bize uyacağını zannetmiyorum. Biliyorsunuz büyükşehir olunca birçok yer kapatılıp belediyeye bağlanıyor (İmar gibi) bu sebeple hizmette aksamalar olacağını düşünüyorum. Beldeler kanuna göre elbette kapatılacak bunun üstüne hiç bir şey olamaz tabi ki ama bence kapatılmamalı. Yeni bir düzenleme yapılarak kapatılmasının önüne geçilebilir”

Beycuma Beldesi Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu, “Konu henüz meclise gelmedi eğer gelirse Zonguldak büyükşehir olacak. Bunun diğer yerlerde getirisi nedir götürüsü nedir açıkçası bende pek iyi bilmiyorum ama Zonguldak için iyi olur diye düşüyorum. Ancak beldelerin kapanmasında sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Özellikle Kastamonu, Çankırı bölgesinde bizim nüfusun yarısı kadar olmayan yerlerde ilçe oluyor. Özellikle Beycuma gibi eski yerleşim yeri olan ve açık, kapalı cezaevinin olduğu beldenin kapanması bölgeye mağduriyet getirir. Büyükşehir yasasında Beycuma gibi Filyos gibi birkaç tane yerin ilçe yapılması gerekiyor. Kastamonu’da ilçe yok Çankırı, Karabük buna benzer manzaralar. Ben özellikle cezaevi olduğu için ilçe olmak için daha öncede başvuru yapmıştık olacağımıza inanıyorum. Büyükşehir olmasının Zonguldak’a fayda getireceğine inanıyorum ancak ilçe nüfusu artmalı diyorum. Ben beldelerin birleştirilerek ilçe yapılması gerektiğine katılmıyorum. Bölgesel bakmaları lazım işe beldelerin orta noktada olmaları lazım. Zaten bir beldeyi ilçe yaptıkları zaman onun etrafında o ilçeye bağlarlar otomatik olarak birleşmiş olur zaten. Nüfusa odaklı değil coğrafi konuma göre ilçe yapılmalı.

Çaydeğirmeni Beldesi Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, “Uzun zamandır ben bu konuda çalışma yapıyorum. Biz Zonguldak’ın büyük şehir olmasını istiyoruz ama beldelerin birçoğunun ilçe yapılması noktasında hemfikiriz. Bu konuda 2014 yılında nüfusu 5 bin kişinin üzerinde 35 tane belediye başkanını topladım. Onlarla istişareler yaptım benim evraklarını hazırlayıp kendilerine verdiğim yol gösterdiğim Aksaray’ın Sultanhanlı Belde Belediyesi ve Artvin’in Hopa ilçesinin Kemalpaşa Beldesi evraklarını verdi Milletvekilleri konuyu takip etti ve ilçe oldular. Bir Filyos, Çaydeğirmeni, Çatalağzı, Gülüç Beldelerinden daha büyük ve önem arz eden yerler değildi buralar. Coğrafi koşullara bakıyoruz Zonguldak’a hizmet götürmek çok zor, engebeli arazi hükümet tarafından ayrılan kaynak bu arazide hizmete dönüşmesinde verimli olmuyor. Buna katılıyoruz buraya hizmet yapmak çok zor. Ama Kastamonu’ya bakıyorum hemen hemen aynı coğrafyaya sahip, Kastamonu nüfusu 380 bin, Zonguldak Nüfusu 590 bin Kastamonu’da 19 tane ilçe var hiç belde yok. Bize dendi ki Milletvekillerine konuyu anlattığımızda, 20 bin nüfusun altında ilçe olması mümkün değil, siz boşa uğraşıyorsunuz, hayal görüyorsunuz. Ben kendilerine şunu söyledim o dönemde ilçe olmak için nüfus kriteri yok 5 bin nüfus yeterlidir. Zonguldak büyükşehir olursa Özel İdare kalkıyor bu coğrafya da buralara hizmet nasıl gelecek benim aklım alıyor. Mutlaka ilçeler arttırılmalı.

Elvanpazarcık Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzun,” Biz Zonguldak’a en yakın belde belediyesiyiz, coğrafi anlamda da Zonguldak’tan iki katı büyüğüz. Merkez ilçenin bizden tarafta yapılması taraftarıyım. 17 tane belde belediyesinin de coğrafi anlamda yakınlığı konumunda eğer Çaydeğirmeni, Filyos, Beycuma müracaat etmiş bunlar değerlendirilmezse birleştirilmesi taraftarıyım. 5 bin nüfus üzerindekiler biliyorsunuz Kanun hükmünde kararname ile iki tane ilimizde yapıldı. Eğer bunlar derlendirilip ilçe olamazsa yakınlık bakımından mesela Çatalağzı, Muslu gibi Bakacakkadı, Çaydeğirmeni gibi Elvanpazarcık, Karaman, Beycuma gibi yakınlığı hesap edilerek bir noktada birleştirilerek ilçe yapılabilir diyorum. Çünkü etrafımızdaki illere bakıyoruz beldesi yok nerdeyse. Bizde belde çok ilçe az. Coğrafi anlamda da ilçe belediyelerine hizmet götürmek zor, oralarda şantiye kurulmadan hizmet hiç getirilmez ama dediğimiz gibi bir sistem uygulanırsa, oralarda yeni bir ilçe oluşturulur hizmeti daha etkili ulaştırırsınız.

Gelik Beldesi Belediye Başkanı Burhan Sezgin, “Büyükşehir yasası hükümetimiz geçmiş dönem bir çalışmasıdır, Zonguldak ile alakalı değil Türkiye ile alakalıdır. Biz bunu biliyoruz ancak olur olmak konusunda henüz ortada bir şey yok herkes bir fikir beyan ediyor. Bu ülke meselesidir ihtiyaç duyulmuştur ki böyle bir çalışmaya gidilmiştir. Tabi ki kendi beldesinin kapanmasını kimse istemez. İnşallah başka bir çözüm yolu bulurlar. Kırsal kesim hizmet alamadığından geçmişte belediyeler oluşturuldu. Bizim elimizin altındaki bölgesindeki sorunları çözebilen bir belediyenin kapanması bütün emeklerimiz boşa çıkmasıdır. Bölgemizde Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Başkan vardı ilçe olma konusunda çok gayretleri olan. Bazı yerleri kapatmak yerine ilçe olması daha güzel olur. Biz vekillerimiz vasıtası ile çözüm önerilerimizi genel merkezimize ileteceğiz. Dezavantaj olacak konuları avantaja çevirebilirsek iyi olur diye düşünüyorum. Zonguldak şehri bana göre küçülmüştür 5 sene değil 15 sene geriye gitmiştir. Çarşı içinde altyapı bitmemiş, dere yatakları ıslah edilmemiş, çevre sorunları çözülmemiş birçok sorun sayılabilir Zonguldak’ta. Bunların güçlü bir şekilde çözülmesini isteriz. İnşallah bizleri de unutmazlar.

Gümeli Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Saydam, “Hiçbir beldenin kapatılmasını istemem çünkü yerel yönetimler hizmete yakın yerlerdir. Zonguldak büyükşehir olursa 90 kilometre uzak olan Gümeli beldesi nasıl hizmet alacak. Biz bu işi külliyen karşıyız. Alternatif olarak kapatılmaması için benim beldem aynı zamanda turizm beldesi 4 bin 112 yaşında ağaç var. Turizm beldelerinin bilhassa kapatılmaması gerek. Biz birleşsek bile kimle birleşelim, 105 kilometrekare yüzölçümümüz var. Türkiye’nin beklide yüzölçümü olarak en büyük beldesi diyebilirim. Gümeli çevre köylere de hizmet ediyor Dağköy, Aydınyayla, Çömlekçi, Karakol gibi bize bağlı olmasa dahi hizmet götüren bir beldeyiz”

Karapınar Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Aydın, “Biz Zonguldak’ın büyükşehir olmasına taraf değiliz. Ben her zaman söylüyorum burası yaygın bir bölge 30 kilometre kadar yol ağı var. Beldede Yukarıçukur diye bir mahalle var 30-40 santimetre kar oluyor buraya hizmet nasıl gidecek. Biz ne kadar faydalanabileceğiz bu işten halk ta istemiyor zaten. Ayrıca da Bartın’a bağlanma gibi bir meselemiz var onun sürecide devam ediyor. Peşembe ve Saltukova ile birbirimize çok yakınız bağlanabilir ama bu bizim dememizle olmuyor siyasilerin bu işe el atması lazım.

Nebioğlu Beldesi Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, “Bu konuda çok fazla konuşmak istemiyorum ortada henüz bir şey yok. Ama böyle bir çalışma yapıldığını da biliyoruz. Zonguldak’taki ilçe sayılarını arttırmaya yönelik bir girişimde görmüyoruz kapatılırsa kapatılacak. Hizmet konusunda sıkıntı olur tabi ki. Beldeler birleştirilerek ilçe yapılabilir, bana göre ilçe yapılması zorunlu. Çaycuma’da 5 tane belde var şu anda bunların kapatılarak hizmet yapılması mümkün değil. Örneğin benim araçlarım sürekli çalışmasına rağmen ben bazı sorunların üstesinden gelemiyorum. Büyükşehir olunca bu sorunların üstesinden nasıl gelinir vatandaş endişe duyuyor. Bu konuda yapılacak işler belli, Nebioğlu, Karapınar, Perşembe birleştirilerek ilçe yapılabilir. Saltukova, Filyos birleştirilerek bir ilçe de yapılabilir, yapılması da gereklidir. Nebioğlu, Perşembe, Karapınar ilçe yapıldığı zaman nüfusu 40 bini bulur ve kurulması yararlı olur. Tabi ki istiyoruz ama henüz partimizden yansıyan bir hareket yok.

Ormanlı Beldesi Belediye Başkanı Bayram Başol, “ Tabiki ülkemizin iyiliği için bize ne gerekiyorsa o uygulanabilir ancak Karadeniz bölgesinin yapısı belli, coğrafik yapısı belli. Büyükşehir olursa buralara hizmetin ulaşamayacağını düşünüyoruz. Ormanlı belediyesi olarak güzel bir yere geldik, bu yansımalar elimizden alınırsa buralara bir daha hizmet gelmez diye düşünüyoruz. Özel idare kalkacak, belde belediyeleri kalkacak sistem oturana kadar bu insanların mağduriyeti zor giderilir. Şu anda ormanlıya 25 muhtarlığımız bağlı köy olarak, 4 de mahallemiz var hepsi ihtiyaçları buradan karşılanıyor(Pazar, okul vb). Bizim burada 4 tane okulumuz var 25 tane köyümüz var hizmet bekleyen hepsine belediyenin yetişmese bile özel idare iş birliği ile buralara hizmet ediyoruz. Dolayısı ile ilçe olmamız lazım.

Perşembe Beldesi Belediye Başkanı İsmail İnam, “Biz beldelerin kapanmasını istemiyoruz. Büyükşehir olduğu zaman daha az hizmetin geleceğine inanıyoruz. Belki de şu anda gelen hizmetin 3’de 1’i bile olmaz. Halkımızın mağdur olmaması için belde belediyelerinin açık kalmasını istiyoruz. 2 veya 3 belde birleştirilerek ilçe olabilir”

 

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Henüz yorum yapılmamış.

Bu kategorideki diğer haberler

Köşe Yazarları

Videolu Haberler

Foto Galeri

Bugün en çok okunanlar

Bu hafta en çok okunanlar

Bu ay en çok okunanlar

  DÖVİZ KURLARI

Dolar   Euro
Alış Satış Değişim   Alış Satış Değişim
0 0 0   0 0 0

Hava Durumu