AnaSayfa > Bilgin AVCI > BAŞKAN UYSAL'A BİR ÖNERİ!

BAŞKAN UYSAL'A BİR ÖNERİ!

Ereğli’de son günlerin tartışmalı konularından biriside, ilan alan gazete, alamayan gazete tartışmaları..

07.Temmuz.2014 Pazartesi 20:55
A A

Çok öncelerden beri süregelen bu tartışmalar, beraberinde basında yozlaşmayı, bağımlılığı ve nitelik ve nicelik açıdan kalitesizliği de getirdi..

Erdemir ve Belediye tarafından verilen ilanlar, belli bir kıstas ortaya konmadığı için her geçen sürede basında gazete sayısının artmasına kalitenin de düşmesine yol açtı..

İki kelimeyi bir araya getiremeyen, bir haberde olması gereken 5N1K kuralından bihaber, bir yerlerden emekli olmuş (Erdemir gibi) bu işi hobi olsun diyenlerin ‘gazete patronu’ olduğu bir süreçle bugünlere geldik.

Dikkat edilirse, Ereğli’de uygulanan bu ilan politikası günlük gazetelerin çoğalmasına yol açmadı.. Haftalık Gazete, Aylık Dergi ve son dönemde de İnternet Haberciliği..

Çoğalan sadece bu tür yayınlar oldu.

Geçmişte ajans muhabirliği ve gazete çıkartarak uzun bir süre emek vermiş ancak şuan İnternet haberciliği yapan biri olarak yazıyorum bunları..

Okuyucu gözüyle baktığımızda, sayının çoğalması haber çeşitliliğini artırmadı.. Her çıkan gazete ‘ajans haberciliği’ ve kopyala yapıştır haberlerinin bir adım ötesine gidemedi..

Ereğli Belediyesinde yaşanan yönetim değişikliğinin ardından, yeni bir ilan politikası uygulanmaya başladı..

Tıpkı, eskisinin zıddı gibi..

Bugün belediyenin uyguladığı ilan politikası, dünün tersi, yine hiçbir işe yaramayacak, Ereğli basınında yine hiçbir kaliteyi getirmeyecek ve sadece kendisine yeni bağımlılıklar türetip basındaki yozlaşmanın devam edeceği bir politika..

Bu politikayı, eğer ‘seçimleri ben aldım’ edasındaki Metalürji Mühendisi Ercan Candan, onun Belediyedeki danışmanı İbrahim Cöbek ve arkadaşımız Hasan Sarıalp uygulamıyorsa, Belediyenin ‘başı’ Sn.Dr.Hüseyin Uysal ise kendisine bir önerim var..

Ereğli’de basın camiasına ve okuyucu kitlesine bir iyilik yapmak istiyorsa, yapacağı şey çok basit.

Her gün, emek verip okuyucu karşısına çıkan, buna karşı belli bir maddi külfete giren günlük gazetelere ilan verilsin.

Ayrıca, kim ne derse desin, Ereğli’de haberciliğin yükünü çeken 4 ajans muhabiri vardır.

Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı. Bu ajansların muhabirlerine de destek olunsun.

Ne Haftalık Gazete, ne Alaplı, ne Zonguldak Gazetesi..

Hiçbirisine verilmemeli..

Bu ilan politikası ortaya konursa, haftalık çıkan gazete günlük çıkarmak için, Aylık çıkan Dergi haftada bir çıkarmak için, internet haberciliği yapan da, gazete çıkartmak için eğer gerçekten de ‘Gazetecilik’ yapmak istiyorlarsa kamçılanır ve çabalar.

Haberlere bir kalite gelir.. Dedikodu gazeteciliği kendiliğinden son bulur.

Yok, ‘Benim basın büromda çalışıyor, Hasan Sarıalp’in gazetesi ilan alsın, Sina Çıladır’ın gazetesine de verelim, Yusuf Zobar’ın radyosuna da destek olalım.. Fikri ve Doğan arkadaşım, onlara ilan verilsin,  Bilgin aleyhimizde yazıyor ilan vermeyelim, Ahmet-Mehmet bizi desteklemedi ilan alamasın’ diyorsanız, basın camiasının durumu dünden farklı olmaz, isimler değişir gündem yine aynı olur..

Çok sevdiğiniz gazeteci arkadaşınız olabilir, yayın politikasını beğendiğiniz bir dostunuzda olabilir, ama Haftalık gazete çıkartıyorsa ona da vermeyeceksiniz. Bir ilke ortaya koyacaksınız. Çok seviyorsanız, aldığınız maaştan o sevdiğiniz kişilere destek olursunuz..

‘Ya kardeşim, senin günlük gazeten yok ki, niye böyle yazıyorsun’ diyecek meslekteki arkadaşları şimdiden duyar gibiyim..

Belediye ilan vermiş vermemiş, benim Haberciliğimi elimden alamaz, haberlerim beğenilmiyorsa zaten okuyucusu olmaz..

Mesele, basına karşı bir ilke ortaya konacaksa, Dr.Hüseyin Uysal’ın uygulayacağı tek doğru budur.. Belediye böyle bir ilkeyi ortaya koyarsa, diğer kurumlarda da peşi sıra gelir!..

 

 

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Bu kategorideki diğer haberler

Köşe Yazarları

Videolu Haberler

Foto Galeri

Bugün en çok okunanlar

Bu hafta en çok okunanlar

Bu ay en çok okunanlar

  DÖVİZ KURLARI

Dolar   Euro
Alış Satış Değişim   Alış Satış Değişim
0 0 0   0 0 0

Hava Durumu