AnaSayfa > Bilgin AVCI > ‘KAMPÜS PROJESİ’ TOPAL AYAK MI?!..

‘KAMPÜS PROJESİ’ TOPAL AYAK MI?!..

Bugün hem Rektör beye, hem de Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a sordum.. Aldığım cevaplar karşısında, ‘Kampüs Projesi’ topal ayak mı? Diye sormadan edemedim. Süreci, söylemleri ve bugün açıklananları hep birlikte irdelediğimizde bakın hangi sorular açıkta kalıyor?

25.Ağustos.2015 Salı 20:15
A A

22.ve23.dönem Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Ereğli’ye yeni bir hastane yapılması için Sağlık Bakanlığı nezdinde başlattığı çalışmalardan sonra, yani ta o günlerden beri hep konuşur olduk Eski Devlet Hastanesinin yerini..Yeni Hastane yapıldıktan sonra da, kamuoyunda yükselen seslere kayıtsız kalmayan dönemin Milletvekili Ercan Candan, girişimlere başladı.

Eski Devlet Hastanesinin yeri, Üniversiteye verilmeli ve Ereğli’nin potansiyeli ve nüfusuna göre de, geride kaldığı öğrenci sayısı artmalıydı..

Tüm Kamuoyu, Ereğli’de kenetlendi.

Zaten, Devlet Hastanesinin Ömerli’ye gitmesi, Adliyenin taşınması, terminalin taşınacak olması gibi etkenlerle, şehir merkezindeki esnaf buhran derecesine vardı.

Şehrin ekonomisi de göz önüne alındığında en akılcı çözüm, TOKİ’nin elinde olan ve Sağlık Bakanlığının boşalttığı arazinin Üniversiteye ‘Fakülte Kampüsü’ olarak tahsis edilmesi idi..

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, dosya hazırladı Bakanlığa gitti..

AK Parti’nin 25. Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu’da, bu projeyi sahiplendi ve gerçekleşmesi için elinden geleni yaptı.

Başkan Uysal’ın deyimiyle, ‘Köksal beyin çok emeği olduğu’ da ‘kapı arkası’ bilgisi olarak yansıdı.

Sonuçta, Başbakan Ahmet Davutoğlu Zonguldak Mitinginde, TOKİ’ye ait arsanın Üniversiteye tahsis edildiğini müjdeledi.

Gelinen noktada, elde var bir.

Artık Devlet Hastanesinin boşalttığı araziye Üniversite “Fakülteler Kampüsü’ yapacak.

Buraya kadar her şey güzel.

Emeği olan herkese teşekkür etmek bir görev.

Zira, özellikle seçimden sonra her kafadan çıkan bir ‘müjde’ haberinden sonra o kadar bilgi kirliliği oluştu ki, TSO’da bugün yapılan toplantıda da, rakamlar havada uçuştu..

En son öğrenci sayısındaki artırımı TSO Başkanı Yaşar Tetiker yaptı.

20 bin öğrenci dedi.. Tabi arkasından ‘hedef’ olarak bahsetti.

***     ***     ***

Bugün TSO’da yapılan koordinasyon toplantısında kimin ne dediğiyle ilgili haber sitemizde mevcut.

Haberi de okuduktan sonra, şu soruların cevap beklediğini de sormak lazım?

Belediye bir AVAM proje hazırlıyor, TSO işin ekonomik yükünü çekecek, Rektör Mahmut Özer alt yapıyı (teknik) yapacak, AK Parti teşkilatı ve Milletvekili Çaturoğlu’da, 2016 yılı EK Yatırım Bütçesine bu projeyi dahil edecek.

Özeti bu?

Peki o zaman?

1-      AVAM projesi ne zaman bitecek?

2-      Devlet Hastanesinin bu eski yerine (30 bin metre kare olduğu söyleniyor) yapılacak bu kampüste, kaç bin öğrenci eğitim görecek şekilde projelendirilecek. 10 bin mi? 15 bin mi? 20 bin mi?

3-      Önümüzde seçim var Kasım ayında. Zaten Hükümet 2016 yılı Yatırım Bütçesini kapatmış durumda. EK Yatırım bütçesine, Sayın Milletvekili bu projeyi tam da seçim döneminde kabul ettirebilecek mi?

4-      TSO Başkanı Sayın Tetiker, 2017’de kampüs ortaya çıkar dedi. Daha yatırım bütçesine alınmamış, AVAM projesi dahi hazır olmayan bir proje nasıl 2 yılda ortaya çıkar, bunu detaylandırmak lazım?

5-      Rektör beyin şu açıklamasını lütfen kimse gözden kaçırmasın, ‘Amacımız öğrencilerimizin hepsini yeni yapacağımız kampüste toplamak. Aynı zamanda yeni kampüsümüzü yeni eğitim birimleriyle güçlendirerek öğrenci sayımızı artıracağız.’ Açıklaması aynen bu. Yani Doruktaki Eğitim Fakültesi ile Denizcilik Fakültesi bu kampüse taşınacak. Peki ya o binalar için ne planlandı? Yada şöyle soralım. Zaten o binalarda mevcut 3 bin öğrenciyi bu hastane alanına taşıdığımızda, nasıl olacak ta oradaki arsaya biz 15-20 bin öğrenciyi, öğretim görevlileri, sosyal donatıları, dedikleri gibi tüm birimleriyle sığdıracağız.

Bu günkü toplantıda bu soruların hiç birisinin karşılığı yoktu.

***    ***    ***

Şimdi insanları kandırmadan, milleti aldatmadan iyi projelendirilip, her şey yerli yerine konarak, Ereğli halkının karşısına çıkıp, yeni yapılacak kampüste kaç öğrenci olacak, bu projeye ilk kazma ne zaman vurulacak, eğitim yılı dönemine hangi yılda başlanacak.

Bunların anlatılması lazım.

Artık yeni bir ‘müjde’ye karnımız tok!..

***   ***   ***

TSO’daki toplantının ardından arsanın bulunduğu alandaki fotoğraf çekimine özellikle katıldım.

Rektör Sayın Mahmut Özer ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yan yana yürürlerken ikisinin de duyacağı şekilde Sayın Rektöre özellikle şu soruyu sordum:

Rektör bey, öğrenci sayısı artması demek yeni yurt demek, öğrenci sayısı artması demek yeni öğretim görevlisi demek. Bu projenin içinde hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerin sorununu giderecek yurt mevcut mu?

Verdiği cevabı Sayın Uysal’da duydu:  Böyle büyük bir kampüs projesinde zaten bunların da düşünülmesi lazım ama buradaki alanda o sorunu çözecek yerimiz yok.

Ve Hüseyin Uysal’a dönerek, ‘Sayın Belediye Başkanı o zaman bu sorunu çözmek için sizin bir pojeniz var mı?’ diye sordum.

Sayın Uysal, tabi ki ‘Tüm iyi niyetiyle’ ileride çözülebileceğini söyledi!..

***     ***      ***

Kimsenin ümidini kırmak istemem ama, benim anladığım kadarıyla yukarıda okuduklarınızdan da anlaşılacağı üzere ‘TOPAL AYAK’ bir kampüs projemiz var!

Önerim şu:

Şu AVAM proje dedikleri ortaya çıkmadan ve Milletvekili Faruk Çaturoğlu 2016 yılı EK Yatırım Bütçesine burayı onaylattırmadan kimse bu proje için ‘yeni bir MÜJDE’ haberi açıklamasın!..

‘FAKÜLTELER KAMPÜSÜ PROJESİNİ’, Belediye başkanının ayrı, Rektörün ayrı, Milletvekilinin ayrı, TSO Başkanının ayrı rakamlar verdiği bir proje olmaktan çıkarıp, adına, ‘EĞİTİM BİRLİĞİ KOORDİNASYON KURULU’ mu dersiniz, ne dersiniz bilmem, bir kurul oluşturarak yeni bir bilgi kirliliği oluşturmadan siyasi bir proje değil, BİR KENTİN KURTULUŞ projesi olarak görelim..

İşler o zaman bakın nasıl daha da kolaylaşacak..

Yeni bir yazıda görüşmek ümidiyle..

 

 

 

Yorumlar
YORUM EKLE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan kdzereglihaberci.com sorumlu tutulamaz.

Bu kategorideki diğer haberler

Köşe Yazarları

Videolu Haberler

Foto Galeri

Bugün en çok okunanlar

Bu hafta en çok okunanlar

Bu ay en çok okunanlar

  DÖVİZ KURLARI

Dolar   Euro
Alış Satış Değişim   Alış Satış Değişim
0 0 0   0 0 0

Hava Durumu